آموزش متفرقه و تک کلیپ ها

اصول آموزش و یادگیری اتوماسیون صنعتی با تیا پورتال

در این فصل آموزش متفرقه و تک کلیپ ها ، ما آموزش های متفرقه و تک کلیپ ها را در اختیار شما می گذاریم همچنین توجه شما را به مقاله زیر با عنوان اصول آموزش و یادگیری اتوماسیون صنعتی با تیا پورتال و پیش نیاز های آن جلب می کنیم.

اتوماسیون صنعتی با استفاده از نرم‌افزار تیا پورتال سیمنس به‌عنوان یکی از اصول اصلی صنعت 4.0 به‌شمار می‌آید. این نرم‌افزار به‌منظور کنترل و مانیتورینگ دستگاه‌های مختلف صنعتی به‌کار گرفته می‌شود. در این مقاله به بررسی اصول یادگیری اتوماسیون صنعتی با استفاده از نرم‌افزار تیا پورتال زیمنس می‌پردازیم.

یادگیری اتوماسیون صنعتی با استفاده از نرم‌افزار تیا پورتال سیمنس، برای افرادی که قصد ورود به حوزه اتوماسیون صنعتی را دارند، بسیار مهم است. برای داشتن یک آموزش کامل و موثر در این حوزه، اصول زیر را باید رعایت کرد:

مهارت های مورد نیاز در اتوماسیون صنعتی

1. آشنایی با سیستم‌های PLC:
PLC یکی از اصول اساسی اتوماسیون صنعتی است و برای کنترل فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای یادگیری اتوماسیون صنعتی با استفاده از نرم‌افزار تیا پورتال سیمنس، باید با سیستم‌های PLC و نحوه کار با آن‌ها آشنا شوید.

2. مهارت در برنامه‌نویسی:
یکی از اصول اساسی در یادگیری اتوماسیون صنعتی با استفاده از نرم‌افزار تیا پورتال سیمنس، مهارت در برنامه‌نویسی است. برای طراحی و برنامه‌نویسی سیستم‌های PLC، باید با زبان‌های برنامه‌نویسی مانند Ladder Logic، Function Block و Structured Text آشنا شوید.

3. آشنایی با انواع دستگاه‌های صنعتی:
در یادگیری اتوماسیون صنعتی با استفاده از نرم‌افزار تیا پورتال سیمنس، باید با انواع دستگاه‌های صنعتی مانند موتورهای AC و DC، سنسورها و انواع صفحه‌نمایش‌ها آشنا شوید.

 

  1. آشنایی با تکنولوژی‌های جدید: حوزه اتوماسیون صنعتی همواره در حال توسعه و به‌روزرسانی است. برای یادگیری کامل و به‌روز در این حوزه، باید با تکنولوژی‌های جدیدی که برای کنترل و مانیتورینگ دستگاه‌های صنعتی به‌کار گرفته می‌شوند، آشنا شوید.

  2. آزمایش و تمرین: یکی از اصول اصلی در یادگیری اتوماسیون صنعتی با استفاده از نرم‌افزار تیا پورتال سیمنس، آزمایش و تمرین است. برای افزایش مهارت‌های خود در این حوزه، باید با استفاده از نرم‌افزار تیا پورتال سیمنس، پروژه‌های مختلف را طراحی کرده و آزمایش کنید.

  3. شرکت در دوره‌های آموزشی: برای داشتن یک آموزش کامل و به‌روز در حوزه اتوماسیون صنعتی با استفاده از نرم‌افزار تیا پورتال زیمنس، می‌توانید در دوره‌های آموزشی شرکت کنید. این دوره‌ها شامل آموزش‌های مختلفی مانند PLC، HMI، SCADA و… هستند.

با رعایت این اصول، می‌توانید یک آموزش کامل و به‌روز در حوزه اتوماسیون صنعتی با استفاده از نرم‌افزار تیا پورتال سیمنس داشته باشید و مهارت‌های خود را در این حوزه به‌روز کنید.

پیش نیازهای یادگیری اتوماسیون صنعتی چیست؟

پیش نیازهای یادگیری اتوماسیون صنعتی عبارتند از:

1- آشنایی با اصول برق و الکترونیک: برای اتوماسیون صنعتی، نیاز به آشنایی با اصول برق و الکترونیک می‌باشد. باید با مفاهیم اصلی مانند ولتاژ، جریان، مقاومت، مدارهای الکتریکی و … آشنا باشید.

2- آشنایی با کنترل‌های صنعتی: برای اتوماسیون صنعتی، نیاز به آشنایی با انواع کنترل‌های صنعتی مانند PLC، DCS و… دارید.

3- آشنایی با سیستم‌های کامپیوتری و نرم‌افزارها: برای اتوماسیون صنعتی، باید با سیستم‌های کامپیوتری و نرم‌افزارهای مربوطه مانند نرم‌افزار تیا پورتال سیمنس آشنا شوید.

4- آشنایی با موتورها و محرک‌های صنعتی: برای اتوماسیون صنعتی، نیاز به آشنایی با انواع موتورهای AC و DC، سنسورها و انواع صفحه‌نمایش‌ها دارید.

مباحثی که در کنار یادگیری اتوماسیون صنعتی باید یادگرفته شوند عبارتند از:

برنامه‌نویسی PLC: برای اتوماسیون صنعتی، باید با برنامه‌نویسی PLC آشنا شوید. در این زمینه، می‌بایست با زبان‌های برنامه‌نویسی مانند Ladder Diagram، Structured Text و Function Block Diagram و همچنین برای درک اصول آموزش و یادگیری اتوماسیون صنعتی با تیا پورتال باید با طراحی صفحه‌نمایش‌های HMI و SCADA و مواردی که در زیر آمده است آشنا شوید.

مفاهیم مورد نیاز در یادگیری اتوماسیون صنعتی چیست؟

1- مفهوم کنترل فرایند: برای اتوماسیون صنعتی، باید با مفاهیم کنترل صنعتی به صورت کامل آشنا شوید.

2- ارتباطات صنعتی: برای اتوماسیون صنعتی، باید با انواع پروتکل‌های ارتباطی مانند Modbus، Profibus و Ethernet آشنا شوید.

3- نصب و راه‌اندازی سیستم‌های اتوماسیونی: برای اتوماسیون صنعتی، باید با نصب و راه‌اندازی سیستم‌های اتوماسیونی مانند PLC، HMI و SCADA آشنا شوید.

4- مفاهیم ابزار دقیق: برای اتوماسیون صنعتی، باید با انواع سنسورها، ترانسمیترها، و تجهیزات ابزار دقیق دیگر آشنا شوید.

5- مفهوم نگهداری و تعمیرات: برای اتوماسیون صنعتی، باید با مفاهیم نگهداری و تعمیرات سیستم‌های اتوماسیونی و محرک‌های صنعتی آشنا شوید.

6- مفاهیم امنیت سایبری: برای اتوماسیون صنعتی، باید با مفاهیم امنیت سایبری و حفاظت از سیستم‌های اتوماسیونی در برابر حملات سایبری آشنا شوید.

7- مفاهیم صنعت 4.0: با رویکرد جدید صنعت 4.0، باید با مفاهیمی مانند اینترنت اشیا، گسترش کاربردهای هوشمند، و همچنین اینکه چگونه اتوماسیون صنعتی در این رویکرد جدید قرار دارد، آشنا شوید.

نتیجه گیری در ورود به اتوماسیون صنعتی

به طور کلی، برای یادگیری اتوماسیون صنعتی با استفاده از نرم‌افزار تیا پورتال سیمنس، باید با اصول برق و الکترونیک، کنترل‌های صنعتی، سیستم‌های کامپیوتری و نرم‌افزارها، موتورها و محرک‌های صنعتی، ارتباطات صنعتی، نصب و راه‌اندازی سسیستم‌های اتوماسیونی، مفاهیم ابزار دقیق، مفاهیم نگهداری و تعمیرات، مفاهیم امنیت سایبری، و مفاهیم صنعت 4.0 آشنا شوید.

همچنین برای استفاده از نرم‌افزار تیا پورتال زیمنس، باید با مفاهیمی مانند برنامه‌نویسی زیمنس، برنامه‌نویسی PLC، برنامه‌نویسی HMI و SCADA، و مدیریت پروژه‌های اتوماسیونی آشنا شوید.

از جمله دوره‌هایی که می‌توانید برای یادگیری اتوماسیون صنعتی با استفاده از نرم‌افزار تیا پورتال زیمنس انتخاب کنید، می‌توان به دوره‌های مجازی و حضوری ارائه شده توسط زیمنس، دوره‌های آموزشی ارائه شده توسط موسسات آموزشی معتبر، و دوره‌های آموزشی آنلاین ارائه شده توسط وب‌سایت‌های آموزشی معتبر اشاره کرد.

همچنین می‌توانید با مطالعه کتب و مقالات تخصصی، و دنبال کردن ویدئوهای آموزشی موجود در اینترنت، با اصول آموزش و یادگیری اتوماسیون صنعتی با تیا پورتال زیمنس آشنا شوید.

آموزش پی ال سی با تیا پورتال

آموزش های متفرقه و تک کلیپ ها

1 : راه اندازی چند الکتروموتور یکی پس از دیگری

ما در راه اندازی چند الکتروموتور یکی پس از دیگری در تیا پورتال و سی پی یو سری 300 از یک روش خلاقانه استفاده می کنیم تا الکتروموتورهایی را برای راه اندازی کانوایرها را با رعایت زمان تاخیر در راه اندازی و همچنین زمان تخلیه در هنگام خاموش شدن تنظیم کنیم.
ما در ابن آموزش از ووردلاجیک SET برای استارت و از وورد لاجیک RESET برای خاموش شدن استفاده می کنیم.

مدت زمان ویدیو : 28 دقیقه

مدرس: نقی عبدالعلی زاده

مشاهده توضیحات و ثبت نظر در برگه مخصوص این قسمت

2 : ماندگار کردن موقعیت انکودر

در قسمت دوم و ماندگار کردن موقعیت انکودر به راه حل یکی از مشکلاتی که در دستگاه هایی که از انکودر برای تشخیص موقعیت استفاده شده است می پردازیم، در زمان هایی که با قطع برق امکان از دست رفتن موقعیت شفت الکتروموتور وجود دارد از طریق این روش و با در اختیار گرفتن اینتراپت OB ها می توانیم آخرین موقعیت و متغیر انکودر را در یک حافظه ماندگار شده ذخیره کنیم و بعد از وصل مجدد برق از آن استفاده کنیم.

مدت زمان ویدیو : 6 دقیقه

مدرس: نقی عبدالعلی زاده

مشاهده توضیحات و ثبت نظر در برگه مخصوص این قسمت

3 : ساخت المان های گرافیکی برای وین سی سی

در بخش ساخت المان های گرافیکی برای وین سی سی ما از نرم افزار فتوشاپ برای ساختن انواع سمبل ها استفاده می کنیم و با ذخیره با فرمت درست به محیط رانتایم اضافه می کنیم. این روش نیازمند مهارت زیادی در فتوشاپ نیست و بع راحتی حتی با نسخه های پورتیبل فتوشاپ نیز قابل طراحی می باشد.

مدت زمان ویدیو : 9 دقیقه

مدرس: نقی عبدالعلی زاده

مشاهده توضیحات و ثبت نظر در برگه مخصوص این قسمت

4 : راه اندازی ابتدایی درایو میکرومستر با پروفیباس

ما در راه اندازی ابتدایی درایو میکرومستر با پروفیباس ابتدا درایو را فکتوری ریست می کنیم و با پیکر بندی شبکه پروفیباس آن و نوشتن چند لاجیک ساده استارت و استپ می کنیم. مطمئنا راه اندازی کامل درایو ها نیاز به زمان و مطالعه بیشتری دارد اما با راه اندازی ابتدایی می توان موارد و مشکلات احتمالی در شبکه و سخت افزار را تست نمود.

مدت زمان ویدیو : 10 دقیقه

مدرس: نقی عبدالعلی زاده

مشاهده توضیحات و ثبت نظر در برگه مخصوص این قسمت

5 : پی آی دی سرعت با شبکه USS

در قسمت پی آی دی سرعت با شبکه USS با یک درایو و انکودر از طریق این شبکه موفق به بستن یک لوپ پی آی دی می شویم و تنظیمات و پیکربندی این شبکه و فانکشن های مخصوص آن را نشان داده ایم.

مدت زمان ویدیو : 4 دقیقه

مدرس: نقی عبدالعلی زاده

مشاهده توضیحات و ثبت نظر در برگه مخصوص این قسمت

6 : دیاگناستیک ارتباط مانیتورینگ با زبان ترکی

در بخش دیاگناستیک ارتباط مانیتورینگ با زبان ترکی قسمت تشخیص خطای ارتباط اچ ام آی با پی ال سی را که در فصلی با همین نام در مجموعه 52 قسمتی پی آی دی کار کرده بودیم توضیح داده ایم.

مدت زمان ویدیو : 41 دقیقه

مدرس: نقی عبدالعلی زاده

مشاهده توضیحات و ثبت نظر در برگه مخصوص این قسمت

7 : ترجمه معرفی تیا پورتال واحد آموزش زیمنس 1

ما در ترجمه معرفی تیا پورتال واحد آموزش زیمنس، فسمت اول این معرفی را به زبان فارسی زیرنویس کرده ایم و روی ویدیو شما میتوانید زیرنویس فارسی این بخش را ببینید.

مدت زمان ویدیو : 7 دقیقه

مدرس: نقی عبدالعلی زاده

مشاهده توضیحات و ثبت نظر در برگه مخصوص این قسمت

8 : ترجمه معرفی تیا پورتال واحد آموزش زیمنس 2

در ترجمه معرفی تیا پورتال واحد آموزش زیمنس، فسمت دوم این معرفی را به زبان فارسی زیرنویس کرده ایم و روی ویدیو شما میتوانید زیرنویس فارسی این بخش را ببینید.

مدت زمان ویدیو : 7 دقیقه

مدرس: نقی عبدالعلی زاده

مشاهده توضیحات و ثبت نظر در برگه مخصوص این قسمت

9 : ترجمه معرفی تیا پورتال واحد آموزش زیمنس 3

در بخش سوم ترجمه معرفی تیا پورتال واحد آموزش زیمنس، فسمت سوم این معرفی را به زبان فارسی زیرنویس کرده ایم و روی ویدیو شما میتوانید زیرنویس فارسی این بخش را ببینید.

مدت زمان ویدیو : 4 دقیقه

مدرس: نقی عبدالعلی زاده

مشاهده توضیحات و ثبت نظر در برگه مخصوص این قسمت

10 : آموزش دانلود و نصب تیا پورتال ورژن 18

ما در آموزش دانلود و نصب تیا پورتال ورژن 18 روش دانلود و راه اندازی ورژن 18 تیا پورتال را از سایت پی ال سی پلن به صورت ویدیویی توضیح داده ایم. همچنین روش نصب سیموایشن و پی ال سی سیم ورژن 18 نیز به همراه روش ساخت یک پی سی استیشن با وین سی سی رانتایم ادونس کار شده است.

مدت زمان ویدیو : 20 دقیقه

مدرس: نقی عبدالعلی زاده

مشاهده توضیحات و ثبت نظر در برگه مخصوص این قسمت

11 : ورودی و خروجی های دیجیتال با آرایه

در قسمت ورودی و خروجی های دیجیتال با آرایه این امکان فوق العاده را به طور کامل نوضیح داده ایم و موارد مصرف آن را تشریح کرده ایم. استفاده از آرایه ها در برنامه نویسی یکی از بهترین روش های کم کردن حجم برنامه نویسی می باشد که در پکیج ساخت دیتا لاگر با آرایه ها نیز از آن استفاده کرده ایم.

مدت زمان ویدیو : 20 دقیقه

مدرس: نقی عبدالعلی زاده

مشاهده توضیحات و ثبت نظر در برگه مخصوص این قسمت

12 : آلارم صوتی با اسکریپت در وین سی سی ادونس

در بخش آلارم صوتی با اسکریپت در وین سی سی ادونس میتوانید روش ساخت یک آلارم صوتی یا پخش یک فایل صوتی ذخیره شده در کامپیوتر را ببنید و در پروژه هایتان می توانید برای هر آلارمی یک فایل جداگانه را اجرا کنید.

مدت زمان ویدیو : 4 دقیقه

مدرس: نقی عبدالعلی زاده

مشاهده توضیحات و ثبت نظر در برگه مخصوص این قسمت

13 : محاسبه زمان قطع برق در پی ال سی

ما در محاسبه زمان قطع برق در پی ال سی مانند روشی که در ماندگار کردن مقدار موقعیت انکودر استفاده کردیم می توانیم مقدار زمانی را که در سی پی یو به مود استاپ می رود یا پاور تابلو یا پاور سی پی یو قطع می شود را محاسبه کنیم.

مدت زمان ویدیو : 6 دقیقه

مدرس: نقی عبدالعلی زاده

مشاهده توضیحات و ثبت نظر در برگه مخصوص این قسمت

14 : اصول دریافت سورس نرم افزار از برنامه نویس قسمت 1

در اصول دریافت سورس نرم افزار از برنامه نویس ابتدا به سورس پی ال سی می پردازین و مواردی را که شما باید رعایت کنید خاطر نشان می کنیم متاسفانه در سال های گذشته موارد بسیار زیادی را علی رغم ثبت در قرارداد شاهد بوده ایم که سازنده دستگاه به تعهدات خود عمل نکرده و با روش های متعارفی با عدم تحویل سورس کامل دستگاه باعث خسارت شده است.

مدت زمان ویدیو : 14 دقیقه

مدرس: نقی عبدالعلی زاده

مشاهده توضیحات و ثبت نظر در برگه مخصوص این قسمت

15 : اصول دریافت سورس نرم افزار از برنامه نویس قسمت 2

در قسمت دوم اصول دریافت سورس نرم افزار از برنامه نویس ما نمونه هایی از بک آپ هایی را کامل نیستند را مشاهده می کنیم که در بعضی مواقع به عنوان سورس کامل در اختیار کارفرما قرار گرفته است.

مدت زمان ویدیو : 10 دقیقه

مدرس: نقی عبدالعلی زاده

مشاهده توضیحات و ثبت نظر در برگه مخصوص این قسمت

آموزش های رایگان PLC & EPLAN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *